Głównej zawartości

W wyniku pożarów przy ul. Hallera i Wolności dach nad głową straciło 17 rodzin. Trwa akcja na rzecz pomocy poszkodowanym. Już w czasie trwania pożaru, na miejscu pracowały dwa zespoły pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

19 lutego br. w godzinach popołudniowych w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach zostało zorganizowane spotkanie z mieszkańcami, którzy ucierpieli w wyniku pożaru. Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Celina Cymorek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Marian Uherek, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony środowiska Adrian Strzelczyk, rzecznik prasowy Urzędu Gminy i Miasta Hanna Piórecka-Nowak i Anna Koniuszy-Marszałek - koordynator w Punkcie Terenowym Nr 1 Ośrodka Pomocy Społecznej omówili bieżące informacje dotyczące stanu budynków i ich planowanego remontu, przedstawili również możliwe formy wsparcia i udzielenia pomocy.

Jesteśmy tutaj dla Was. Nie ma ważniejszej sprawy od zapewnienia Państwu pomocy”- podkreślił Burmistrz W. Janiszewski, zaznaczył także, że "Gmina dołoży wszelkich starań, aby prowadzić remonty bez zbędnej zwłoki, ale - oczywiście - według wszelkich wymaganych w tej sytuacji procedur”.

Każda rodzina ma wyznaczonego pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej, który pozostaje do jej dyspozycji. Część poszkodowanych rodzin zadeklarowało chęć skorzystania z mieszkania zastępczego z zasobów gminy na czas prowadzenia prac remontowych familoków.

Otrzymaliśmy wstępne informacje, że budynków nie trzeba będzie wyburzać, mury familoków nie są w złym stanie” - zaznaczył dyr. M. Uherek. Jednak straty oszacowane są na około 2 mln zł.

Ponadto w Szkole Podstawowej Nr 5 organizowane były indywidualne konsultacje z psychologiem dla dzieci i młodzieży. W pomoc pogorzelcom włączyły się także inne placówki oświatowe, przedsiębiorcy oraz Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce-Leszczynach. Pomoc zaoferował także Śląski Urząd Wojewódzki. W działania włączyło się również Stowarzyszenie Luxtorepeda.

Po decyzji Zarządu i przy współpracy z Urzędem Gminy i Miasta oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej uruchamiamy numer konta i zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych w pożarach. Wiemy, że pomoc musi być prowadzona w sposób uporządkowany i celowy, dlatego po ustaleniu wszelkich niezbędnych danych, dziś możemy oficjalnie ruszyć" - wyjaśnia prezes Luxtorpedy Michał Toman i dodaje: "To nasze miasto i nasza gmina. Tu biegamy, ale co najważniejsze - tutaj żyjemy. Nie pozostajemy obojętni”.

Osoby, które chciałyby pomóc poszkodowanym, mogą ich wesprzeć poprzez wpłatę na konto:

Stowarzyszenie Luxtorpeda

37 2030 0045 1110 0000 0242 8610

koniecznie z dopiskiem „Pożary familoków”

lub poprzez https://patronite.pl/luxtorpeda

i

https://www.facebook.com/donate/631090510786998/3512032962202646/

Wydatkowanie środków będzie prowadzone w ścisłej współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej i poszkodowanymi mieszkańcami.