Głównej zawartości

Informujemy, iż Placówki Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach, w trakcie panującej epidemii funkcjonują w nieco innej formie.

Wychowawcy są dostępni podopiecznym i ich rodzinom w formie:

 • pomocy w odrabianiu zadań domowych, nadrabianiu zaległości, przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty,
 • pomocy i wsparcia - wychowawcy PWD szyją maseczki dla podopiecznych i ich rodzin,
 • telefonicznych lub mailowych dyżurów konsultacyjno – informacyjnych,
 • pomocy i wsparcia pedagogicznego,
 • pomocy i wsparcia rzeczowego, np. w formie paczek żywnościowych,
 • spotkań on-line z dziećmi,
 • realizacji Programu Profilaktycznego w ramach współpracy z rodzicami/opiekunami prawnymi wychowanków w formie spotkań on-line,
 • organizacji/pomocy w znalezieniu specjalistycznego wsparcia dla potrzebujących np. psycholog, prawnik itp.,
 • realizacja kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł w formie on-line (konkursy, ulotki, zajęcia profilaktyczne itp.),
 • organizacji różnego rodzaju konkursów (np. plastycznych, muzycznych itp.),
 • porad w związku z panującą epidemią np. zasady higieny, jak zrobić maseczkę, jak aktywnie i twórczo spędzać czas wolny,
 • organizacja rozrywki dla wychowanków w formie gier on-line.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach zaprasza do złożenia oferty na zadania pn.:

1) "Dostawa artykułów biurowych".

Opis przedmiotu zamówienia oraz inne informacje dotyczące zapytania znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach pod adresem:

https://opsczerwionka.bip.gov.pl/zakupy/322229_zapytanie-ofertowe.html

2) "Zakup i dostawa drabinki dwustopniowej Curver".

Opis przedmiotu zamówienia oraz inne informacje dotyczące zapytania znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach pod adresem:

https://opsczerwionka.bip.gov.pl/zakupy/322230_zapytanie-ofertowe.html

3) "Zakup i dostawa dwustronnego zmywaka do szyb".

Opis przedmiotu zamówienia oraz inne informacje dotyczące zapytania znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach pod adresem:

https://opsczerwionka.bip.gov.pl/zakupy/322242_zapytanie-ofertowe.html

Uczniowie, Rodzice i, nie zapominajmy, Dziadkowie, bo warto podkreślić również Waszą rolę w opiece nad dziećmi, ponieważ wiemy, że niejednokrotnie przejmujecie obowiązki pracujących rodziców, szczególnie w tym trudnym czasie.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na sytuacje, kiedy pojawia się przemoc w rodzinie, nie tylko w Waszej, ale również wtedy, gdy zauważacie ją w innych rodzinach. Sytuacja związana z pandemią może uruchamiać zachowania przemocowe w domu, zarówno w stosunku do dzieci, jak i innych członków rodziny. Nie bądźcie sami w tej sytuacji, szukajcie pomocy, nie bądźcie obojętni, reagujcie, kiedy dotyka to kogoś innego. Pamiętajcie, że zarówno przemoc fizyczna (jeśli ktoś kogoś bije, popycha, szarpie, kopie, dusi), jak i przemoc psychiczna (jeśli ktoś kogoś obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje czyjeś działania, stale krytykuje), jest niedopuszczalna i trzeba dążyć do jej przerwania.

Kogo zawiadomić, kiedy jesteś ofiarą przemocy lub podejrzewasz, że ktoś może jej doświadczać?

 • Policję, numer telefonu 32 439 17 10, 112 i 997,
 • Ośrodek Pomocy Społecznej - przypominamy, iż na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny działa Gminny Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie; numer telefonu, pod który można zadzwonić od 7.30 do 19.00, przez cały tydzień – 571 334 423;
 • można zadzwonić na niebieską linię - konsultanci odpowiedzą na Wasze pytania, powiedzą, jak możecie pomóc ofierze przemocy w rodzinie, jak reagować na taką przemoc oraz wskażą miejsca i formy pomocy w Waszej najbliższej okolicy; numer telefonu - 801 120 002 od poniedziałku do soboty od 8.00 do 22.00, w niedzielę i święta od 8.00 do 16.00;
 • można również zadzwonić do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - specjalista udzieli Wam wsparcia i przekaże sprawę dalej – numer telefonu 32 431 12 67 lub 32 416 13 49, w godz. 8.00-13.00.

Uczniu, pamiętaj, że masz kontakt z pedagogiem szkolnym, wychowawcą, nauczycielami i Dyrektorem Szkoły, na co dzień uczestniczysz w zajęciach, w razie potrzeby sygnalizuj, że potrzebujesz pomocy.

Zapraszamy również do zapoznania się z poniższym materiałem: https://rpo.gov.pl/pl/content/plan-awaryjny-przemoc-domowa-pomoc-w-epidemii

Przewodniczący
Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego
ds. Przeciwdziałania Przemocy
w Rodzinie

Informujemy, iż punkt kasowy w Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach (ul. 3 Maja 36b, Czerwionka) począwszy od dnia 4 maja br. będzie czynny w godz. 9.30 - 12.00 (od poniedziałku do piątku).

Centrum Szkoleniowo-Terapeutyczne SELF oraz Fundacja na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL informuje, że od dnia 17 marca 2020 r. została uruchomiona bezpłatna pomoc psychologiczna on-line.

Wsparcia psychologicznego udzielają psychologowie i psychoterapeuci.

W obliczu zaistniałej sytuacji zagrożenia wirusowego będą wspierane osoby, które poszukują wiedzy o tym:

 • jak rozmawiać z dziećmi o emocjach - lęku, stresie, złości i okazywać im wsparcie w obliczu nowej sytuacji społecznej związanej z zagrożeniem wirusowym?
 • jak radzić sobie z własnym stresem, lękiem, i innymi negatywnymi emocjami tak, by nie wpływały one na naszych najbliższych?
 • jak dbać o relacje w dobie kwarantanny i przymusowej izolacji?
 • jak budować kontakt z uczniami ucząc zdalnie - jak przekuć to w szansę na wzmocnienie lub zbudowanie pozytywnego autorytetu?
 • jak bronić się przed manipulacją informacyjną, fake newsami i innymi mechanizmami napędzającymi panikę społeczną?

32 606 32 00 - to numer specjalnej infolinii uruchomionej przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Jest on przeznaczony dla osób przebywających na kwarantannie, które oczekują na pobranie wymazu do testu na obecność koronawirusa (COVID-19).

Wszelkie pytania dotyczące przybliżonego terminu pobrania wymazu należy kierować do pracowników obsługujących infolinię.

Przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego apelują równocześnie, aby nie blokować infolinii w sprawach innych podano powyżej. Podkreślają, że pracownicy infolinii nie udzielają informacji o czasie trwania kwarantanny, przebiegu choroby, nałożonych przez rząd restrykcjach itp. Infolinia jest przeznaczona wyłącznie dla osób przebywających w kwarantannie na terenie województwa śląskiego!

Mając również na uwadze ciężką pracę, jaką w tym szczególnym okresie wykonują operatorzy numeru alarmowego 112, zwracamy się Państwa z prośbą, aby nie blokować numeru alarmowego 112 pytaniami o nałożone restrykcje. 112 nie jest infolinią informacyjną, a zgłoszenia, które trafiają do operatorów zatrudnionych w Centrach Powiadamiania Ratunkowego powinny mieć charakter zgłoszenia alarmowego.

Infolinia jest dostępna codziennie w godzinach 8:00 - 20:00.

W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 zawieszam działalność w okresie od 11 kwietnia br. do odwołania prowadzoną w:

- Placówkach Wsparcia Dziennego w dzielnicy Czerwionka (ul. Wolności 2a) oraz dzielnicy Leszczyny (ul. Ks. Pojdy 84),
- świetlicy przy Centrum Usług Społecznych (ul. Młyńska 21a),
- Klubie Seniora przy Centrum Usług Społecznych (ul. Młyńska 21a).

 

Dyrektor
Ośrodka Pomocy Społecznej
w Czerwionce-Leszczynach

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rybniku ponownie informuje, iż w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, jakie panuje w naszym kraju, osoby z terenu powiatu rybnickiego zgłaszające potrzebę wsparcia mają możliwość skorzystania z usług świadczonych w Punkcie Interwencji Kryzysowej (PIK) w Rybniku przy ul. 3 Maja 31.

W ramach PIK specjaliści dyżurują w następujący sposób:

1. Psychoterapeuta - w każdą środę od godz. 15.30 do 18.30 oraz każdy piątek od godz. 13.00 do 19.00,
2. Psycholog - w każdy poniedziałek w godz. od 14.00 do 19.00,
3. Konsultant ds. przemocy oraz uzależnień - w każdy poniedziałek od godz. 15.00 do 19.00 oraz w każdy wtorek od godz. 15.30 do 17.30,
4. Radca prawny - w każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca od godz. 15.30 do 17.30.

Wszystkie porady odbywają się jedynie telefonicznie pod nr tel. 32 426 00 33 lub 512 190 111.

Dodatkowo uruchomiliśmy komunikator Skype pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Powyższe informacje znajdują się również na stronie internetowej urzędu www.pcpr.rybnik.pl

W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2 zawieszam działalność w okresie od 26 marca do 10 kwietnia br. prowadzoną w:

- Placówkach Wsparcia Dziennego w dzielnicy Czerwionka (ul. Wolności 2a) oraz dzielnicy Leszczyny (ul. Ks. Pojdy 84),
- świetlicy przy Centrum Usług Społecznych (ul. Młyńska 21a),
- Klubie Seniora przy Centrum Usług Społecznych (ul. Młyńska 21a).

Jednocześnie informuję, iż kasa (ul. 3 Maja 36b, Czerwionka) począwszy od dnia 30 marca br. będzie czynna w godz. 10.00 - 13.00 (od poniedziałku do piątku).

Mając na uwadze obecną sytuację, proszę o zmianę sposobu wypłaty świadczeń: z formy gotówkowej na wypłatę na rachunek bankowy. W tym celu proszę o skontaktowanie się z Działem Świadczeń Rodzinnych pod numerem tel. 32 43 12 039 w. 20 lub 32 72 29 402 oraz z Działem Pomocy Społecznej pod numerem tel. 32 72 31 671 lub 32 72 29 401.

 

Dyrektor
Ośrodka Pomocy Społecznej
w Czerwionce-Leszczynach

W związku z ogłoszonym stanem epidemii COVID-19 w naszym kraju, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czerwionce-Leszczynach informuje, że w czasie czwartkowych dyżurów nie będzie przyjmować interesantów w okresie od 25 marca 2020 r. do odwołania.

Wszystkie sprawy należy kierować do Komisji drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Osoby, które otrzymały wezwanie lub zaproszenie do Komisji zostaną powiadomione o nowym terminie odrębnym pismem.

Ponadto osoby, które chcą dostarczyć pisemną korespondencję do Komisji, proszone są o przesłanie jej pocztą na adres:

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
ul. 3 Maja 36B
44-230 Czerwionka-Leszczyny

W związku z wzrastającym zagrożeniem epidemiologicznym jaki panuje w naszym kraju oraz stosując się do zaleceń Koordynatora Wojewódzkiego Wsparcia Psychologicznego w sprawie udzielenia wsparcia psychologicznego osobom zgłaszającym taką potrzebę, a przebywającym w izolacji z powodu kwarantanny Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie informuje, iż osoby z terenu powiatu rybnickiego potrzebujące wsparcia mają możliwość skorzystania z usług Punktu Interwencji Kryzysowej w Rybniku. Specjaliści dyżurują wyłącznie pod nr tel. 32 426 00 33.

Informacje na temat godzin urzędowania specjalistów można znaleźć na stronie urzędowania specjalistów można znaleźć na stronie internetowej urzędu - www.pcpr.rybnik.pl - w zakładce Punkt Interwencji Kryzysowej. Dodatkowo w zakładce Aktualności są zamieszczone informacje dotyczące tego jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem. Ponadto uruchomiono komunikator Skype pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.